Historia Zeta Zero  

 

 TR STUDIOS nasz muzyczny poligon Zety Zero  dziś:

Odpowiadając na często zadawane przez słuchaczy w czasie  pokazów pytania o korzenie ZETA ZERO i  trafności naszych rozwiązań dźwiękowych zastosowanych w budowie kolumn ZETA ZERO, zdradzimy nieco kulisy historii całego tego  trudnego inżyniersko przedsięwzięcia.

Korzenie ZETA ZERO w skrócie to:

-----Ponad 11 lat  prac badawczych , eksperymentów nad projektem  i technologiami potrzebnymi do  ZETA ZERO

-----Ponad 30  lat zawodowej pracy z elektroniką audio i dźwiękiem jak i prowadzenia studiów nagrań TR STUDIOS
       jako "poligonu doświadczalnego"  (patrz wybrane fotografie poniżej)

-----Ponad 40 lat  pasji konstruowania i tworzenia czasem najdziwniejszych urządzeń audio. Poniżej parę fotografii z tej twórczości  i  przykładów dosyć zwariowanej młodzieńczej aktywności konstruktorskiej twórcy  Zeta Zero Tomasz Roguli.

 Kluczowym dla sukcesu dźwięku ZETA ZERO było zdobywanie doświadczenia dźwiękowego w naszych studiach nagrań TR STUDIOS

Na fotografii poniżej Tomasz Rogula -twórca ZETA ZERO  około roku 1992 z przez siebie wybudowaną (prawdopodobnie największą prywatną w tamtym czasie w Polsce)  studyjną konsolą mikserską w jego  studiu nagrań TR STUDIOS . (ilość elementów w tej kostrukcji to paręnaście tysięcy różnych części-   prace nad tą konsolą zajęły około 4 lat często całymi dniami i nocami.) Na świecie było w tamtych czasach tylko około 10 firm potrafiących  budować  skomplikowane tak zwane wielkoformatowe konsole mikserskie w tym m.inn SSL, Neve, Focusrite, Carlec.....

 

         

 

Tu  parę migawek z  pasji studyjno dźwiękowej,  która stała się znakomitą podstawą do poznawania dźwięku i budowania kolumn ZETA ZERO -fotki z życia  studia TR STUDIOS.  Na nich  goszące u nas  wśród tysięcy muzyków znane Państwu gwiazdy estrady i muzyki  jak choćby: M.Rodowicz, H.Frąckowiak, D.Olbrychski, Skaldowie, Kayah,  E.Geppert K.Czubówna, Liroj, G.Skawiński,M. OStrowska,M.Opania, J.Borkowski J. Steczkowska, M.Grechuta, Muslovitz, IRA, K.Hołowczyc, A.Sikorowski, E.Zającówna, K Kolberger,P.Kazadi, G.Halama, M. Ostrowska, wokalista GENESIS R.Wilson, M. Jelonek, ŁZY, Mandaryna, A.Mucha, prezenterzy TV jak Monica Carlos, znani raperzy, a nawet muzyczni kandydaci do Grammy jak legendarny Lee Tiger grający na pierwszym  Woodstock obok Hendrixa....  i wielu  wielu innych,

   

 
Szczegółowo Zeta Zero to długa, trudna i niekończąca się droga dążenia do ideału dźwięku. Rozpoczęta  grubo ponad 35 lat temu w postaci pierwszych prostych, domowych, lecz już wtedy czasem dosyć nietypowych konstrukcji kolumn głośnikowych i  wielu jak na tamte czasu pionierskich urządzeń audio budowanych przez Tomasza Rogulę.  Choć właściwie  zupełnie pierwszy swój 3-tranzystorowy wzmacniacz zbudował  on w roku ok. 1973 będąc młodym uczniem.

Przez  późniejsze parędziesiąt lat wszystko było ukryte w dużej tajemnicy, niedostępnej szerszej publiczności, a udostępniane tylko  prywatnie wtajemniczonym przyjaciołom i   muzykom.
Tu poniżej przykład tej "szalonej" aktywności konstruktorskiej- fotografie jednego z wielu urządzenia budowanego  około roku 1977-1978 - całkowicie  autorskiego preamp-a do magnetofonu (de facto kompletna zewnętrzna elektronika trój-głowicowego magnetofonu szpulowego o parametrach studyjnych, wraz ze skonstruowanymi nieco później w roku 1980 od podstaw przez Rogulę trójpasmowymi systemami redukcji szumów o nazwie TRX4305 dającymi ponad 90 dB dynamiki zapisu w całym paśmie czyli lepiej od Dolby A i do tego  całkiem niezły preamp do wkładki gramofonowej  z 16 równolegle łączonymi tranzystorowymi źródłami prądowymi w celu minimalizacji szumów. Jak na tamte czasy to było niezwykłe rozwiązanie i chyba nie takie brzydkie zważywszy, że to były głębokie lata tzw komuny w PRLu gdzie NIC nie było łatwe do zdobycia szczególnie z dobrych komponentów elektronicznych.

Co ciekawe  ten prezentowany na poniższych fotografiach preamp wyposażony był dodatkowo w bardzo prowizoryczny lecz  całkiem skutecznie działający,  autorski system analogiczny do później  wynalezionego przez laboratoria Dolby   tzw  systemu DOLBY HX (dynamiczna modulacja prądu podkładu w zapisie magnetycznym) co owocowało bardzo szerokim pasmem zapisu  aż  ponad 38kHz przy prędkości przesuwu taśmy =19cm/sek i to przy pełnym wysterowaniu taśmy  do granic saturacji! (kto jest inżynierem audio to wie o czym mowa).

                                                                

                

W roku 1975 (lub 74) powstała  pierwsza mała (bardzo amatorska, trzeszcząca,  zawodna i bardzo brzydka ) kolumna o tyle ciekawa że ... rotująca Tomasz Roguli, dająca  ciekawy efekt akustyczny ze zwykłego sygnału monofonicznego. Niestety, twórca    poznał "smutną" prawdę o tym, że takie samo, ale nieporównanie lepsze konstrukcyjnie rozwiązanie zastosował już grubo wcześniej sam Pan Hammond w swych słynnych  organach Hammonda.

No cóż, nie wszystko można samemu wynaleźć...

Dalsze lata to budowa kolejnych wielu urządzeń elektronicznych i elektroakustycznych jak i coraz bardziej zaawansowanych kolumn. Zdobywanie nagród na wystawach młodzieżowej twórczości technicznej w Krakowie, później  w latach stanu wojennego studia w zakresie  inżynierii elektroniki i specjalizacja w tematyce profesjonalnego audio i pomiarów z tej dziedziny, dyplomowa praca magisterska dokładnie na ten temat , a potem nawet  w międzyczasie tworzenia sprzętu 11 lat państwowej pracy dydaktycznej  wykładania młodemu pokoleniu podstaw reżyserii dźwięku.
A w tym czasie non stop liczne co raz bardziej zaawansowane technologiczne prace konstrukcyjne z dziedziny   audio. Niektóre budowane w  studiu TR STUDIOS urządzenia zawierały nawet po wiele tyś komponentów i sięgały po technologie militarne (jak np  plazmowe bargrafy  firmy DALE   jakie stosowaliśmy w  konsoli już w roku 1990   a obecnie stosowane są  w  myśliwcach F16),
Obecnie, po  ponad 35 latach od powstania pierwszej (brzydkiej i zawodnej)  kolumny , konstruując i projektując systemy audio za zwyczaj na indywidualne zamówienia ludzi najbardziej wymagających, właścicieli luksusowych domów, rezydencji, hoteli ,  w tym opracowując ZETA ZERO, dysponujemy znakomitym zapleczem pomiarowym i świetnymi  kontaktami ze świata nauki na całym świecie. Tu zobacz nasze  zaplecze badawcze i prace badawcze dedykowane ZETA ZERO.


Co niezwykle cenne dla projektu ZETA ZERO -przez ponad 30 lat nasze studio nagrań TR STUDIOS  dało unikalną możliwość poznania  złożoności  i różnorodności percepcji dźwięku przez ludzi z różnych stron świata . Studio nagrań stało się doskonałym dźwiękowym poligonem doświadczalnym z tysiącami  uczestników różnych  narodowości  (czyli muzyków  klientów naszego studia)  w tym ciekawym wieloletnim wspólnym eksperymencie szukania   optymalnego dźwięku  w trakcie  kreowania  i miksowania przez nas  ich  nagrań.  Wiedza i doświadczenia zdobyte w tym studyjnym ponad 30 letnim "eksperymecie" okazały się bezcenne  dla budowy i doskonalenia  kolumn ZETA ZERO i ich charakteru dźwięku.