Wzmaczniacz  

WZMACNIACZ MONOBLOK ZETA ZERO 1175

Uwaga: wzmacniacze te są tylko opcją, nie są niezbędne do naszych kolumn. Kolumny ZETA ZERO są pasywne i znakomicie współpracują z  wieloma innymi wzmacniaczami .

Poniżej czysto analogowy wzmacniacz ZETA ZERO 1175 o  mocy ciągłej ponad 1100 Watt RMS na 4 jak  i 2 Ohm.

 

Do kolumn ZETA ZERO w tym modeli Venus i Orbital360 rekomendujemy prócz naszych także wiele rynkowych wzmacniaczy firm konkurencyjnych w tym szczególnie polecamy sprawdzone bardzo dobre marki Accuphase, Krell, MCintosh, Acoustic Research, Ayon, Mark Levinson, Cambridge i wiele innych- ze wszystkimi tymi wzmacaniczami u naszych wielu klientów  kolumnyZETA ZERO pracują znakomicie.

Dzięki wysokiej skuteczności kolumn ZETA ZERO do ich sterowania wystarcza często nawet tylko paręnaście Watt (gdy np zamierzamy słuchać nie za głośno jazzu) i niemal dowolny wzmacniacz. Polecamy wtedy np poniższe dobre parametrami i brzmieniem wzmacniacze  NAGRA- Classic Amp w klasie A 2x 100 Watt na kanał jak ekstremalnie mały mocą "zabawkowy" lampowy G-BLOCK  2x 5,5 Watt, i tyle potrafiło też zagrać!
Gdy jednak  Państwa wzmacniacz z jakiegoś powodu nie wystarcza np z braku dostatecznej mocy lub posiada niedostatki jakości w stosunku do oczekiwań, a budżet pozwala i zatem poszukują Państwo wzmacniacza o wyjątkowych parametrach, bardzo małych rozmiarach ale i  niemal nieograniczonej mocy i dynamice, idealnego jakością dźwięku do każdego rodzaju muzyki i każdych zastosowań  od  tradycyjnego najwyższej jakości stereo aż do najbardziej rozbudowanych wielokanałowych kin domowych w którym potrzeba najczęściej bardzo dużo mocy dla wierności dźwięku szczególnie filmów tzw akcji , przedstawiamy poniżej także wzmacniacz ZETA ZERO 1175 i ten wtedy rekomendujemy jako znakomite  i wyjątkowe rozwiązanie idealnie dostosowane do naszych kolumn i co najważniejsze rozwiązujące wszystkie problemy i dylematy amplifikacji..
Jest to  czysto ANALOGOWY wzmacniacz o znakomitych parametrach, wyposażony we wszelkie możliwe zabezpieczenia, perfekcyjny do tradycyjnego High End-owego stereo jak i nawet najbardziej zaawansowanych wielokokanałowych kin domowych dużej wydajności mocy.

 

 

fotografie przykładowych dobrych wzmacniaczy konkurencji

 

Na  fotografii  zestaw stereo wzmacniaczy  1175   dajace razem blisko  2,4 kW  mocy  skutecznej RMS.

 

Poniżej  tabela z porównaniem najważniejszych parametrów tego wzmacniacza do paru innych  konstrukcji (dane wg producentów)

Warto zwrócić uwagę na niezwykle ważny dla jakości dźwięku parametr Dumping Factor  w ZETA ZERO.

...

Amplifier model ZETA  ZER01175      
Accuphase P7100     
Accupahse M6000    
Krell Evolution 600e 

Power/moc Watt RMS

       
On  4 Ohm
 1175   !  250  300  1200
On  2 Ohm
 1175   !  500  600  NO
Dumping Factor/współczynnik tłumienia  1000 to 1600  300  500  Over 270
Dynamic   dB/ dynamika  Typ 118 max 120  122  120  119
Full  Power  Bandwith Freqency responce / Pasmo Mocy  

20-20.000

+-0,5 dB

 

20-20.000

-0,2 dB

 

20-20.000

-0,2 dB

 

20-20.000

-0,18 dB

Wight/waga  kg  Only   9    !  49  38  61
Distortions/ zniekształcenia    
 

Only 0,007 %/1 Watt

0,2% /1000 Watt

 0,03%  on not specified power  0,03% on not specified power  0,02% /600Watt
Power  AC Watt consumption in ready to work  “IDLE” mode/pobór mocy
 Only 15 !  135  180  440  high current
Dimensions/wymiary    cm
Only 22 x 12 x 33    46 x 25 x 54  46 x 22 x 50  43 x 24 x 56

 

Wzmacniacz ZETA ZERO1175   jest całkowicie analogowym, NIE JEST absolutnie wzmacniaczem  cyfrowym!  Tj pracuje na zasadzie analogowej - całkowicie ciągłej "wejście-wyjście" klasy D  - tzn opiera się  nie-zdyskretyzownej (ciągłej/liniowej/analogowej)  modulacji wartości skutecznej sygnału wyjściowego ( uzyskanej dzięki  PŁYNNEJ regulacji szerokości impulsu  mocy) w funkcji wartości muzycznego sygnału wejściowego. Szerokość impulsu prądu wyjściowego  nie jest cyfrowo/skokowo regulowana a całkowicie ANALOGOWO . Każdy matematyk, fizyk i inżynier dźwięku wie o co chodzi.
Wzmacniacz ten działa zatem w sposób czysto analogowy najbardziej ceniony i wymarzony przez muzyków- wyczulonych na punkcie jakości brzmienia ale i zużycia energii . Jeszcze inaczej tłumacząc ideę wzmacniaczy klasy D : taki wzmacniacz identycznie jak  wzmacniacze klasy A i AB i C "wystawia" na wyjściu energię w sposób liniowy   i   wytwarza absultnie dowolne (analogowe) wartości napięcia i prądu proporcjonalne dla dowolnego wartością przychodzącego sygnału wejściowego.    Pragniemy podkreślić że wzmacniacze klasy D nie mają nic wspólnego ze wzmacniaczami cyfrowymi, które nie mają tej cechy analogowości i NIE potrafią wystawić continnuum  wartości prądu i napięcia bowiem potrafią wystawić tylko skonczoną (zdyskretyzowaną) ilość " schodków" napięcia i prądu wyjściowego. Mówiąc językiem akademickim: Każdy wzmacniacz klasy D jest czwórnikiem w 100% analogowym jego Funkcją Transmitancji  tak samo jak wzmacniacze klasy A, AB , C  itp.

Niestety na rynku amatorskim rozpowszechnił się zupełnie błędny, amatorski i głoszony przez osoby  najczęściej nie mające bladego pojęcia o elektronice pogląd, że literka D oznacza... digital. Nic bardziej mylnego. Literę D nadano tej klasie nowo wynalezionych czysto analogowych wzmacniaczy bowiem były już  jak można powiedzieć  "zajęte" litery A, B i C .Wzmacniacze klasy D działają identycznie analogowo jak i klasy A , AB i B i C ,  H  itp To znaczy

wzmacniacz klasy D reguluje moc w sposób analogowy tyle, że zamiast  w tym celu zmuszać do pracy  elementy mocy na całej ich  (bardzo nieliniowej charakterystyce) wykorzystuje tylko najbardziej sprawny odcinek tych charakterystyk (tj obszar nasycenia i zupełnego wyłączenia )  a moc czynna  oddawana przez wzmacniacz do kolumn nie jest regulowana przez stopień otwarcia tranzystorów lub lamp mocy a wyłącznie przez całkowicie PŁYNNĄ (czytaj ANALOGOWĄ) regulację czasu  całkowitego otwarcia lub zamknięcia  tychże elementów  . Można nieco w przenośni zatem  powiedzieć, że we wzmacniaczu klasy D zostały koncepcyjnie zamienione miejscami osie  Xi Y  dla sposobu działania elementów mocy. To wielki przełomowy wynalazek w dziedzinie wzmacniaczy wieku XX-go .   Uzyskuje się dzięki temu niezwykle wysoką sprawność wzmacniacza klasy D  zupełnie nieosiągalną we wzmacniaczach starych generacji czyli właśnie A, AB  B i C.  Wzmacniacz klasy D łączy niemal  wszystkie zalety jego poprzedników z niezwykłą sprawnością niespotykaną w starszych klasach jak i pozbawiony jest wielu ich  innych po za niską sprawnością wad akustycznych np bardzo niemiłych przy cichym słuchaniu  wiulu wzmacniaczy klasy AB zniekształceń skrośnych , zniekształceń TIM itp .
Prawidłowo zaprojektowany ( ale za to za zwyczaj bardzo skomplikowany topologią układu elektronicznego)  wzmacniacz klasy  D parametrami akustycznymi  potrafi mocno przewyższać  najlepsze wzmacniacze starego typu a sprawnością jest zupełnie niedościgniony. Budowa wysokiej klasy wzmacniacza klasy D pociąga za sobą  jednak bardzo dużą dozę skomplikowania układu elektronicznego i często buduje go nawet grube paręset elementów w torze tj nawet znacznie więcej niż w klasie  A lub AB. 

  Faktem jest, że rynek konsumencki zasypywany jest  głównie tanimi i  w tym celu niezwykle ubogo zaprojektowanymi wzmacniaczami klasy D ( nie tylko z Chin ale i z EU) ,bo sama idea budowy bazowego układu realizującego koncepcję w klasie  D jest niezwykle prosta,  natomiast prócz  takich prostych (niemal szkolnych budową )  istnieją konstrukcje niezwykle wysublimowane parametrami i znakomite układowo  i brzmieniowo ale i droższe do jakich zalicza się i prezentowany tu wzmacniacz   ZETA ZERO 1175.

Pragniemy podkreślić na zakończenie , że wzmacniacz klasy D to ogólne pojęcie idei jego pracy  a nie konkretny model czy cechy  - to koncepcja samej w sobie znakomitej i rewolucyjnej budowy i  liniowego wzmacniania sygnałów,  natomiast na rynku można spotkać za równo rarytasy  brzmieniowe klasy D jak i  niestety najczęściej i głównie konstrukcje wyjątkowo proste  by nie powiedzieć prymitywne ale za to tanie i te drugie przeważają. Podobnie jak w dziedzinie aut i silników.

Można na zakończenie tych porównań powiedzieć że wzmacniacz klasy D w stosunku do klasy A lub AB to jak silnik samochodu elektrycznego do spalinowego. Nowoczesny znakomicie zaprojektowany samochód elektryczny potrafi mieć osiągi szczególnie dynamiki i komfortu  jazdy  zupełnie nieosiągalne dla auta spalinowego (benzynowego). Ale za to "chińska" hulajnoga nie.... dorówna benzyniakowi.

Prezentowany tu Wzmacniacz  ZETA ZERO 1175  jest idealnym rozwiązaniem za równo do najwyższej klasy instalacji stereo gdzie na pierwszym miejscu stawiamy jakość dźwięku jak i do instalacji kina domowego gdzie  prócz jakości drugim niezbędnym parametrem jest dostępna moc najczęściej niedostateczna w zwykłych audiofilskich wzmacniaczach szczególnie klasy A . Tu i jakości i mocy nie zabraknie nawet najbardziej  wymagającym audiofilom i miłośnikom kina akcji  ale i Stereo.

Zwrócić należy uwagę na wyjątkowo ważny z punktu widzenia jakości reprodukcji dźwięku, bardzo wysoki w modelu ZETA ZERO parametr  tzw  DUMPING FACTOR w skrócie DF- tak zwany "Współczynnik Tłumienia". Parametr ten decyduje o umiejętności wzmacniacza do wiernego odtwarzania tzw impulsowych sygnałów w tym szczególnie szybkich basowych dźwięków.
Im wyższy jest on...

tym bardziej odtwarzane basowe  dźwięki stają się selektywne, klarowne, "punktualne", czytelne, nierozlazłe, nie dudniące. Im  jest dla odmiany niższy , tym bardziej basy stają się buczące i nienaturalnie długie i nieczytelne i "zamazane".
Wartość DF rzędu  100 lub mniej jest bardzo zła, 300 do  400 jest bardzo dobra  a  ponad 1000  daje niezwykle wierne oryginałowi instrumentu rezultaty brzmieniowe. Parametr ten odpowiada za kontrolę i precyzję ruchu i wahań membrany każdego głośnika szczególnie istotną w przypadku zawsze ciężkiej membrany basowej, tak by membrana wykonywała TYLKO ruchy związane z muzyką, a nie swą (szkodliwą dla dźwięku ) bezwładnością.

Duży Dumping Factor jest jak super-tłumik dla wszelkich szkodliwych wahnięć membrany. Im większy tym wierniejsze odtwarzanie  basowych dźwięków. Szczególnie czuje się to na np bębnie-stopie, kontrabasie, instrumentach perkusyjnych i wszelkich dynamicznych uderzeniach. Parametr ten jest identyczny jak w tłumikach samochodu. 
 
Drugą wielką zaletą wzmacniacza ZETA ZERO jest bardzo niski poziom zniekształceń przy równocześnie  możliwej do uzyskania bardzo dużej mocy  ciągłej skutecznej  RMS ponad 1100  Watt. To gwarantuje dla każdego audiofila całkowicie niezniekształconego odsłuchu wszelkich nagrań o wielkiej dynamice np klasycznych lub muzyki filmowej charakteryzującej się za zwyczaj bardzo dużym tzw CREST FACTOR`em  tj stosunkiem  chwilowych najgłośniejszych dźwięków do średniej głośności całego utworu  (przykładem tego są ścieżki filmów katastroficznych,  utwór Bolero Ravela czy  bardzo wiele nagrań muzyki organowej i klasycznej ).

Współczesne nagrania cyfrowe realizowane za pomocą najwyższej jakości sprzętu cyfrowego studyjnego np ścieżki dźwiękowe  z  filmów  kinowych  (nawet  z Netflix`a I Tidal`a)  charakteryzują się co raz częściej niekompresowaną dynamiką (bardzo dużą)   i dlatego wymagają od systemu audio w domu dla prawidłowego odtworzenia dynamiki takiego nagrania bardzo dużego zapasu  mocy  naszego systemu. Jeśli posiadamy system audio o mocy rzędu 100  do 300 Watt na kanał mamy praktycznie niemal pewność, że będziemy  często doświadczali  i słuchali zniekształconych  tzw "peaków"- wierzchołków przebiegu audio.  O Hi-Endowej jakości możemy wtedy zapomnieć,   Tylko moce rzędu wieluset lub tysiąca Watt   i więcej na kanał  zapewniają szanse słuchania niezniekształconego i realistycznego  dźwięku  bliskiego oryginałowi. 

Inne niezwykłe cechy tego wzmacniacza to jego nie tylko wielka dynamika ale i bardzo małe wymiary i waga w stosunku do wielkiej maksymalnej mocy wyjściowej. Budowa referencyjnego systemu kina domowego  7.1  czy 5.1   na tak niewielkich  wymiarami i poborem mocy wzmacniaczach w stanie spoczynku (rzędu 15 Watt)    to  prawdziwa wygoda.

Zatem w ZETA ZERO  otrzymujemy równocześnie niezwykle wysoką jakość, dynamikę, zupełny brak szumów nawet przy pełnym wysterowaniu i super niskie zniekształcenia przy równocześnie niemal nieograniczonej mocy wyjściowej przekraczającej kiloWatt niezależnej od niskiej impedancji obciążenia. (wzmacniacz potrafi chwilowo wysterować kolumny nawet 1 Ohm)   Wzmacniacz posiada wszelkie zabezpieczenia  w tym przeciwzwarciowe itp  i  wielką wydajność prądową aż do 45 Amper. Niemal nie grzeje się i prawie nie pobiera żadnej energii gdy nie jest wysterowany, zatem zestaw nawet 8 takich wzmacniaczy w kinie domowym jest niezwykle energooszczędny, pobiera mniej niż jedna klasyczna żarówka 150 Watt   i komfortowy  i prosty w użytkowaniu.   Wzmacniacz  posiada odcięcie masy sygnałowej od  masy uziemienia i wejścia tak symetryczne XLR jak i RCA co niezwykle ułatwia podłączanie nawet długimi przewodami bez ryzyka zakłóceń.

Wzmacniacz  wg wielu użytkowników na świecie niemal doskonały.

 

 

PARAMETRY

Moc  skuteczna (max)= 1175 Watt  RMS/ 4 Ohm
Dumping Factor -współczynnik tłumienia aż do 1600 na 8 Ohm
THD= 0,007% przy 1 W  i   ok. 0,2%  do 1000 Watt
Min. dopuszczalna impednacja obciążenia aż do zaledwie 2 Ohm
Dynamika typowo 118 dB
Pasmo przenoszenia 5 - 38000 Hz (na 8 Ohm) - 3dB (celowo ograniczone do 38kHz)
waga zaledwie ok. 9kg
wymiary ok. 12cm   wysokość  X    22cm szerokoć X  33 cm głębokość.
Podwójne (zdublowane) zaciski wyjściowe umożliwiające zasilanie kolumn w systemie bi-wiring

Pobór mocy w stanie spoczynku(tj bez wysterowania sygnałem ) zaledwie parę Watt.

 

Fotografia prezentuje  wymiary wzmacniacza i pudełka zapałek.