Zaplecze badawcze Zety Zero  

Poniższa galeria fotografii prezentuje migawki z  naszego naukowego wysiłku badawczego nad ZETA ZERO-  setki testów, eksperymentów, pomiarów i prób. Długa, trudna, lecz zwieńczona  niezwykłymi czasem odkryciami droga za nami, długa przed nami, a wszystko po to, by ZETA ZERO było jak wielu obecnie melomanów i klientów uważa, jednymi z najlepszych kolumn domowych.

W kolumnach Zeta Zero stusujemy najnowocześniejsze matriały i wynalazki ludzkości w tym nawet GRAFEN (graphene). Do wykonania jednego zestawu kolumn Orbital360 zużywamy ok  2000 cm kwadratowych tworzonego na nasze zamówienie  tego niewiarygondego co do własciwości materiału XXI wieku, używamy też tzw nanorurek (nanotubes) o rozmiarach często zaledwie 8 nanometrów (zaledwie 0,000000008m !), stosujemy produkty reakcji bezwodników piromelitowych, metylopirolidonu,  dimetyloformamidy i innych mało "muzycznych" materiałów...

Tomasz Rogula w czasie badań na spektrometrze masowym  SIM

Dokonanie jakiegokolwiek postępu w dziedzinie kolumn i głośników jest  co raz trudniejsze bowiem w dziedzinie  tej konstruktorzy napotkali technologicznie i materiałowe bariery trudne do pokonania, wymagajace dużej pomysłowości i wysiłku.  Stąd nasze duże zaangażowanie w  badania często tak  zaawansowane jak: molekularne pomiary, procesy implementacji jonów (nie mylić z implantacją), technologie pomiarów w spektrometrach masowych,  czy nanotechnologie i  wysokiej próżni. Stąd też i nasze dosyć niezwykłe wyposażenie (jak choćby nasz kolejny zakup pompy próżniowej tym razem  tzw pompy próżniowej TURBOMOLEKULARNEJ  znanej firmy Leybold  (patrz fotografie poniżej) bowiem środowisko wysokiej próżni jest jednym z niezbędnych narzędzi pracy  w takiej dzidzinie jak wysokiej klasy przetworniki elektorakustyczne.

A całej tej drodze i idei  naszych głosników wstęgowych dał poczatek genialny Pan Michael Faraday  już w 1831  roku! Wtedy odkrył zjawisko na jakim do dziś bazują  konstrukcje najdoskonalszych akustycznie przetworników tak zwanych (Ribbon) wstęgowych. Naszym celem było dopracowanie tej znakomitej bazowej idei  genialnego fizyka z wykorzystaniem najdoskonaszych znanych obecnie matariałów i technologii.

Badania i pomiary kolumn ZETA ZERO,  jak i tworzenie potrzebnych do nich często nietypowych i nowatorskich materiałów, wymagło od nas sięgnięcia  do trudnych technologii inżynierskich i metod pomiarowych  i była to konieczność o ile chcemy mieć osiągi takie jakie uzyskaliśmy w ZETA ZERO. W przeciwnym razie powielalibyśmy znane  i zwykłe rozwiązania dziesiątek innych  firm produkujących typowe kolumny (w 90% przypadków....niestety  proste kanciaste rezonansowe pudła akustyczne o równoległych ścianach i bardzo przez to niedoskonałych właściwościach dźwiękowych).  Nie tworzylibyśmy NIC nowego, odkrywczego  i produkowalibyśmy kolumny na poziomie dostępnych dziś dla każdego w zwykłym sklepie audio lub  co gorsza hipermarkecie. A nie o to nam- inżynierom akustykom i elektronikom chodziło. Naszym celem było zaprojektowanie matematyczne i stworzenie od podstaw niezwykłej, nowatorskiej kolumny wykorzystujacej najnowcze zdobycze technologii materiałów jak i dzięki optymalizowanym opływowym kształtom nieporównanie lepszej akustycznie.

 Kolumny ZETA ZERO opracowywane były w toku parunastoletnich prac badawczych, by kreować scenę doznań  niespotykanych w  żadnych tradycyjnych  instalacjach audio. Osiągamy to między innymi dzięki implementacji nowatorskich rozwiązań, procesów i materiałów czasem  niemal nieznanych, zbyt trudnych i drogich w pozyskaniu lub niedostępnych, by stosować je w  masowej produkcji. M.in: sięgneliśmy  nawet  po materiały militarne tworzone pierwotnie do zastosowań w kosmosie. Do budowy naszych głośników korzystamy dzięki kontaktom w świecie nauki m.in. ze specjalnych ultrawytrzymałych materiałów stosowanych właśnie  w kosmicznych technologiach zbrojeniowych charakteryzujących się wyjątkową wytrzymałością termiczno-mechaniczną. Sami także tworzymy od podstaw niektóre nowatorskie materiały potrzebne do ZETA ZERO.

Na potrzeby naszych badań współpracujemy lub jesteśmy w kontakcie z wieloma wybitnymi naukowcami, z najważniejszych ośrodków nauki w Polsce i na świecie, takimi jak: Instytut Badań Jądrowych w Świerku, Instytut Inżynierii Materiałowej PW, Metalurgii AGH, Instytut Mechaniki Precyzyjnej, Instytut Techniki Radiowej, Instytut Technologii Eksploatacji, Instytut Elektroniki PK,  Space And Science Technology Instytute Houston, Instytut Techniki Elektronowej, Florida Advanced Center, a nawet z laboratoriami badawczymi w hutach itp...

(uwaga: teksty pod fotografiami piszemy z pewną dozą inżynierskiego humoru bo trudno na jednej stronie zawrzeć aktualny stan wiedzy, nauki czy choćby naszego osobistego doświadczenia z  prac badawczych, eksperymentów i pomiarów i trudno też próbować  w poważnym akademickim tonie dogłębnie tłumaczyć jakie prace i dlaczego prowadzimy od lat. To  byłoby chyba  nudne dla niemal każdego audiofila.

Więc szczególnie kolegów inżynierów zaglądających na tą stronę proszę o wyrozumiałość- ta strona to NIE wykład akademicki ani program  Discovery z cyklu "jak to jest zrobione" -a raczej migawkowy foto-reportaż ukazujący  skalę  przedsięwzięcia. Niektórych naszych tajemic i opracowywanych z  wysiłkiem  szczegółów  oryginalnych technologii i metod zastosowanych w  ZETA ZERO i tak nie możemy z oczywistych względów do końca zdradzać publicznie bo są tematami nad którymi sami intensywnie pracujemy, bądź są przeznaczone do przygotowywanych kolejnych  zgłoszeń do Urzędu Patentowego. Oczywistym jest, że konkurencja  zawsze chce poznać metody działania. Nasze często  dosyć szalone chemiczne, materiałowo i fizykalne idee jakie dały w efekcie tak niezwykłe osiągi akustyczne uzyskane w ZETA ZERO  muszą w pewnym zakresie zatem pozostać tajemnicą. Nie mniej osoby zainteresowane tą tematyką zawsze zapraszamy na indywidulany pokaz naszych technicznych możliwości i ciekawostek materiałowych, Jak i z czego tworzymy niektóre nasze komponenty i przetworniki pozostać powinno  na tej stronie przez parę lat tajemnicą. Gwarantuje nam to pożądaną przewagę nad  konkurencją zagraniczną i polską.