Home Theatre & Zeta Zero  

Poniżej prezentujemy  system  łączący w sobie zalety STEREO & HOME THEATRE. Bazuje on m. in na 12 kanałowym (to znaczy sterującym aż do 12 głośników) procesorze/preampie  legendarnej firmy studyjnej LEXICON,  projektorze laserowym  o rozdzielczości aż 4K, elektornice i   kolumnach ZETA ZERO. Zatem wszysytko z  dźwiękiem dookólnym i przestrzennym 360 stopni wokół kolumn i  wokół słuchacza.

 Niekorygowana  fotografia obrazu z naszego kina i nowego projektora laserowego w pomieszczeniu nawet niecałkwoicie  zaciemnionym. 

Niniejszą podstronę stworzyliśmy w odpowiedzi na liczne prośby osób pragnących stworzyć w swych domach podobny system, a zatem mimo, że  prosty w obsłudze, to wyjątkowy pod względem walorów  obrazu i dźwięku. Elitarny jakością  ale i uniwersalny. Fundamentalnie  lepszy w dźwięku i obrazie  od umownie tzw sklepowego- bazującego na konsumenckich  amplitunerach.

W naszym zamierzeniu  system miał być  idealnym i wręcz wzorcowym za równo  do najwyższej jakości STEREO  jak   i  do wielokanałowego KINA DOMOWEGO.  To coś pozornie  niemożliwe do spełnienia. Bo w typowym konsumenckim kinie domowym zwykłe kolumny oparte o tradycyjne technologie głośników  wymagają wspomagania subwooferem i głośnikiem centralnym, a w hi-ednowym Stereo to znów jest  uznane za coś  w skrajnie złym tonie.  
Pogodznie w jednym  domowym systemie AV  "ognia i wody" jest jednak  możliwe. Zapewniamy!
  Wymaga tylko  wiedzy zawodowej  z audio  i precyzyjnego doboru wyjątkowych jakościowo komponentów systemu  toru  audio i video.

O tym nieco szerzej poniżej. Kluczem do sukcesu tj wyeliminowania zbędnych kolumn subwoofera i centralnego  jest użycie wybitnego procesora audio (wspomniany Lexicon, o którym niżej wiecej szczegółów)  i kolumn Orbital360 charakteryzujących się za razem bardzo szerokim pasmem i szczególnie cenną  i w tym zastosowaniu wszechkierunkowością emisji dźwieku aż 360 stopni,  a przy tym dużą mocą. Wiąże się to z unikatową budową naszych przetworników wstęgowych.

Z  jednej strony walory wszechkierunkowości Orbitali360 świetnie wypełniającej   dźwiękiem umowny  środek ekranu i  emitowane tam dialogi typowe dla  głośnika centralnego, zatem jest niepotrzebny, z  drugiej strony Orbital360 przewyższają osiągami mocy i pasma  wszelkie  subwoofery  i  w efekcie  gwarantują też (oczywiście przy odpowiednio wydajnej amplifikacji)  niezrównane otwarzanie częstotlowści ultarbasowych z  mocą sięgajacą bez problemu dla Orbitali360 Zeta Zero paru tysiecy Watt  RMS uzyskiwane z dwóch niepozornych wymiarami kolumn. Zatem  subwoofer byłby zbędnym dodatkiem. Po nad to ponieważ wszelkie subwoofery są  wąskopasmowe   tj mają  zawsze  charakterystykę dzwonową  (stąd często są nazywane  pejoratywnie "buczydłami") ,  a Orbital360 są  pełno pasmowe  więc zapewniają bardziej wierne odtwarzanie basów.  Jeśli do tego dodamy kolumny boczne i tylne   też wszechkierunkowe np jak na fotografiach-typu Tower Zeta Zero i odpowiednio mądrze  dobierzemy  cały  tor elektroniki audio, odtwarzacza, niskostratnego  okablowania   i dodamy laserowy projektor video, mogący pracować efektywnie nawet w niezaciemnionym pomieszczeniu (patrzwszystkie tu nieretuszowane fotografie ) to  powstaje wyjątkowy system.
Oglądanie koncertów  i to  w 4K z takiego systemu lub słuchanie choćby samego Stereo to niezapomniane wrażenia.
Taki system prezentowany tu  jest przystosowany w efekcie  do każdego formatu audio od poczciwego tradycyjnego Stereo  aż do 
dekodowania nagrań przestrzennych wielokanałowych  w tym i  ATMOS 3D, plików multichannel- DSF i DSD (znacznie lepszych od flack i wav )  i do słuchania ulubionej muzyki  i to w dowolnej preferowanej  konfiguracji ilości kolumn od 2.0 przez  5.1 aż do 7.2.4 (do 12 kanałów i dwie linie horyzontalne) itp.  Umożliwia ogladanie filmów z płyt Blue Ray jak i muzyki z  płyt  SACD/CD,  a także wszelkich form steamingowych obrazu i dźwięku np Netflix, Tidal MQA, Spotyfie  (nawet ze smartphona)  jak i  filmów i muzyki  zgromadzonej na  własnym dysku HD.  Jest wyjątkowo uniwersalnym i bez powszechnie występujących ograniczeń, a  znanych z typowych rynkowych  ofert. W efekcie to system  zupełnie inny i znacznie wyższej finalnie  jakości i elastycznosci  niż to co znajduje się w   sklepach   HIFI.

Co bardzo ważne -obsługa systemu jest  prosta dla domowników i system idealnie sprawdza się za równo we wspomnianym dźwieku wielokanałowym jak i w odtwarzaniu Stereo. Co więcej,  system tak zbudowany  zapewnia transkodowanie (przerabianie) wszelkich nagrań i płyt stereo CD/SACD  i streamingu z internetu nagranych w zwykłym Stereo do właśnie  przestrzennej postaci 3 D  odtwarzanej w nowy artystycznie sposób  łącznie aż 10 kanałowów  wokół i nad  słuchaczem ! Daje to  wyjątkowy słuchowo efekt,  sugestywnie działający na nasze wrażenia słuchowe.  Kto nie słyszał ,raczej  nie wyborazi sobie  tego. Nawet zwykłe stereo staje się immersyjnym   z przestrzenią i paletą dźwięków    wszędzie  wokół  nas ! Zatem wszytko co przychodzi  jako nawet zwykłe stereo zagra lepiej !

Inspiracją do stworzenia takiego systemu jest nasz zawodowy kontakt z muzyką, a źródłem naszego doświadczenia w dźwięku jest nie tylko tworzenie kolumn ZETA ZERO ale to co może nawet ważniejsze to znaczy ponad 35 lat  uczestniczenia w procesach nagraniowych. Otóż  znane przez wielu muzyków studia nagrań TR Studios to też własność naszej firmy tworzącej  kolumny ZETA ZERO. Działając aktywnie prócz kolumn Zeta Zero także w branży nagraniowej posiadamy w efekcie  duże doświadczenie w profesjonalnej kreacji i odtwarzaniu dźwięku. Wspomnę tylko, że nasze nagrania produkowane  w TR Studios  na rynek amerykański dla znanych amerykańskich muzyków  znalazły się onegdaj na  liście kandydatów do nagrody 50th GRAMMY w USA w tym do tytułu najlepszego albumu rockowego w Ameryce jak i do tytułu producenta roku w Stanach - " The Producer of the year". Tu link do relacji i news medialny w TVP o tym niezwykłym zdarzeniu i docenieniu TR Studios przez Amerykański świat muzyczny. 

Ponizej migawki z naszego systemu i  nieco fotografii  oddających możliwosci wspomnianego  projektora laserwego jaki wybraliśmy do naszego kina. Co znamienne fotografie były robione między godzinami 12 a 15 w dzień w pomieszczeniu  z oknami na południe i nie w pełni zaciemnionym  i są  niekorygowane w zakresie koloru!

Drugim kluczowym komponentem takiego systemu jest tzw procesor dźwięku którego zadaniem jest odpowiednia dystrubucja dźwięku miedzy wiele kanałów. Tu naszym zdaniem jako zawodowców od nagrań obecnie jednym  z najlepszych na świecie  systemów dekodowania dźwięku dla wielokanałowego kina Domowego (Home Theatre)  jest wybrany przez nas LEXICON MC10.

Jak wspomniałem posiadając parędziesiąt lat studia nagrań z racji naszej profesji jesteśmy bezpośrednio zaangażowani w proces tworzenia ścieżek dźwiękowych w tym do nagrań filmowych a przez to mamy ugruntowaną opinię, które procesory i preampy dźwięku reprezentują najwyższą klasę i możliwości w dźwięku. W naszej ocenie prezentowany tu preamp/procesor domowy MC 10 legendarnej amerykańskiej firmy LEXICON ( należącej do koncernu JBL) to właśnie produkt wyjątkowo godny polecenia! Można na jego bazie zbudować niezwykłe możlwościami i brzmieniem kino domowe najwyższej klasy, proste w obsłudze ale i niezrównane dźwiękiem.


Faktem jest, że wiele osób nie będących z naszej branży nagraniowej nie wie co to takiego LEXICON, ale zawodowcom od dźwięku i filmu nie trzeba tego tłumaczyć. Dla osób niewtajemniczonych wyjaśniamy zatem, że firma LEXICON to od około 40 lat światowy niezaprzeczalny leader profesjonalnych studyjnych systemów kreowania pogłosów i symulacji przestrzeni we wszelkich nagraniach od klasyki do rocka, od jazzu do pop i w całej branży filmowej. Niektórzy mówią żartobliwie, że bez Lexicon`a nie byłoby współczesnego Hollywood... Na pewno bez dozy przesady można stwierdzić że marka i procesory dźwięku tej firmy towarzyszą niemal wszystkim wielkim produkcjom muzycznym i filmowym i prawie wszystkim słynnym nagraniom od lat.

W każdym dosłownie szanującym się studiu nagrań na świecie od "zawsze" naczelnymi systemami kreacji przestrzeni, rewerberacji i skomplikowanych algorytmów echa zawsze były i są do dziś przede wszystkim procesory tej firmy ( w naszym studiu oczywiście też). Każdy inżynier dźwięku w swej pracy jak i każdy miłośnik muzyki na co dzień w procesie słuchania ma do czynienia np z efektami brzmienia i działania procesorów LEXICON z serii PCM w tym nie rzadko flagowym modelem " 960 i 480 z charakterystycznym białym pudełkiem sterownika tzw "Larc". Niezależnie czy słuchamy nagrań Chopina czy Pink Floyd czy Metallica czy Genesis czy Michaela Jacksona czy tysięcy innych znanych produkcji niemal zawsze  w ich kreowaniu użyty był któryś z tych niezwykłych procesorów pogłosowo-przestrzennych z profesjonalnej serii PCM.

Na powyższej fotografii salon kina domowego z widocznymi kanałami tylnymi i bocznymi (kolumny dookólne ORBITAL360 TOWER)

Po dziesięcioleciach zdobywania doświadczenia LEXICON udostępnił także dla użytkowników konsumenckich właśnie w postaci omawianego tu procesora kina domowego MC-10 te śmiało można powiedzieć genialnie brzmiące i najlepsze algorytmy studyjne tworzenia przestrzeni nawet z najprostszych tj mono i stereofonicznych sygnałów. Dodatkowo dla osób nie posiadających wystarczającej ilością kanałów amplifikacji (szczególnie kanałów tzw ambientowych tj bocznych tylnych i górnych) LEXICON przygotował bardzo ciekawe rozwiązanie uzupełniające w postaci 8-kanałowej końcówki mocy DD8+ znakomicie wyposażonej pod względem ustawiania konfiguracji wewnętrznych procesów dynamiki i filtrów.

To znaczy, że nawet jeśli odtwarzamy każde choćby najzwyklejsze nagranie nagrane tylko stereofonicznie to po włączeniu dowolnego z dostępnych paru algorytmów LEXICONA uzyskujemy ono nagle niezwykle przestrzenną, a dla niektórych programów wręcz immersyjną trójwymiarowość dźwięku wokół nas- Trudno to opisać słowami... Tego trzeba posłuchać. Słuchacz jest jakby zanurzony w otaczającym go dźwięku z wielu kanałów mimo, że pierwotnie na płycie były tylko dwa kanały !

Osoby zainteresowane efektem brzmieniowym i tym jak dźwięk tradycyjnego systemu domowego może być wzbogaconym zapraszamy na indywidualne odsłuchy i seans do nas do Warszawy do salonu audio ZETA ZERO..