Polski Klaser Audio  

POLSKI KLASTER AUDIO (PKA) to wiądąca technologicznie grupa polskich producentów sprzętu Audio, w której członkami prócz ZETA ZERO są AVCON, AUDIOMICA LABORATORY, CIARRY, elinsAudio Encore Seven-EGG- SHELL, hORNS by Auto Tech J.Sikora, Shape Of Sound, VAP Voltec Audio Product . Więcej szczegółów o aktywności Klastra i produktach oferowanych przez grupę producentów na

 

http://klasteraudio.pl/

 

nagroda od High Fidelity dla PKA

 

 

Polski Klaster Audio w szczegółach:

 

Polski Klaster Audio (PEKA) powstał w październiku 2014 roku z inicjatywy Karola Zieleźnika, właściciela jednego z najstarszych salonów audio w Polsce, Hi-Fi Studio z Bielska-Białej (rok zał. 1991). Inicjatywa została wsparta przez właściciela firmy Encore Seven produkującej wzmacniacze lampowe EGG-SHELL, Krzysztofa Grabowskiego. Ideą powołania Klastra było stworzenie grupy polskich producentów działających w różnych dziedzina sfery audio po to, by zwiększyć potencjał oddziaływania i promocji polskich urządzeń tak w kraju, jak i na rynkach zagranicznych. Polskie firmy mają ogromny potencjał, lecz często pozostają niezauważone wśród konkurencji zagranicznej. W 2018 roku Polski Klaster Audio zdobył Nagrodę Specjalną „Special Award” od magazynu High Fidelity. Werdykt, podpisany przez redaktora Wojciecha Pacułę, brzmi następująco:

Polski Klaster Audio to przykład na to, że współpraca się opłaca. Choć tworzą go ludzie o różnych charakterach, temperamentach, jak i poglądach na audio, to dzielą pasję do muzyki. Wychodzi im to znakomicie, co potwierdzają na wydarzeniach muzycznych i sprzętowych w Polsce i nie tylko. O jakości poszczególnych produktów świadczą pochlebne testy, które ukazały się w poświęconym Klastrowi, specjalnym wydaniu „High Fidelity”. Szkoda, że to jedyna tak dobrze zorganizowana, tak profesjonalna grupa w Polsce!

Polski Klaster Audio tworzy obecnie 10 firm (stan na rok 2018). Do PEKA należą (porządek alfabetyczny):

Audiomica Laboratory, AVCON,CIARRY, EGG-SHELL / Encore Seven, ElinsAudio, hORNS by Auto-Tech, J.Sikora, Shape Of Sound, VAP (Voltec Audio Product), Zeta Zero


Audiomica Laboratory (http://audiomica.com/) produkcja kabli audio. Proces produkcji zawsze poprzedzony jest serią badań laboratoryjnych, dlatego firma posiada własne zaplecze badawcze. Audiomica może się pochwalić aż sześcioma liniami przewodów do zastosowań audio-video od low-end przez hi-fi do high-end. Produkty z oferty firmy są często recenzowane i bardzo dobrze oceniane, zdobywając wiele nagród i wyróżnień (jak choćby „Produkty Roku”, „Best Buy” czy „Editor Choice”), co świadczy o wysokiej jakości wykonania, a przede wszystkim walorach brzmieniowych dopełniających dobry system audio. Firma posiada dystrybucję na niemal wszystkich kontynentach świata.

AVCON (http://avcon.com.pl/) – producent pełnopasmowych kolumn głośnikowych oraz unikalnych paneli akustycznych. Początki aktywności firmy sięgają roku 2007. Wtedy światło dzienne ujrzały pierwsze konstrukcje kolumn. W 2009 zaprezentowane zostały pierwsze panele akustyczne serii GRAND, które zrewolucjonizowały podejście polskiej społeczności audiofilskiej do tematu adaptacji akustycznej domowych pomieszczeń odsłuchowych. Unikalną cechą paneli jest ich wielofunkcyjność, czyli zdolność tłumienia oraz rozpraszania fali dźwiękowej. Co ważne, użytkownik może regulować charakterystykę pracy ustrojów.

CIARRY (http://ciarry.com/) – producent kolumn głośnikowych. Marka CIARRY to gwarancja doskonałego, szlachetnego dźwięku. Firma w swoich konstrukcjach rozwija głównie koncepcję kolumn otwartych. Całość uzupełnia klasyczny wygląd oraz najwyższa jakość wykonania.

EGG-SHELL / Encore Seven (http://encore7.com/) – producent wysokiej klasy wzmacniaczy lampowych o unikalnym designie i doskonałym brzmieniu. Urządzenia zostały docenione przez recenzentów w prasie polskiej i zagranicznej, w tym zdobywając tytuł BEST PRIDUCT 2016 przyznawany przez High Fidelity. Firma Encore Seven jest właścicielem marki EGG-SHELL. Pod tą nazwą powstają zintegrowane wzmacniacze audio, przedwzmacniacze gramofonowe czy urządzenia dla muzyków (comba, piece itp.). Firmę tworzą bracia Grabowscy, pasjonaci muzyki. Jeden jest muzykiem, drugi fotografem muzycznym. Ich pasja i obcowanie z muzyką na żywo ma bezpośrednie przełożenie na brzmienie i jakość produkowanych wzmacniaczy.

ElinsAudio (http://elinsaudio.com/) – producent wysokiej jakości wzmacniaczy audio. Firma posiada w ofercie „high-endowe” przedwzmacniacze i końcówki mocy. Powstanie elinsAudio wiąże się nierozerwalnie z pasją i dążeniem do uzyskania doskonałego dźwięku. Od początku celem firmy było zapełnienie odczuwalnej luki na rynku hi-end i stworzenie sprzętu w pełni zaspokajającego oczekiwania najbardziej wybrednych słuchaczy. Wszystkie działania firma skupiła na skonstruowaniu wzmacniacza, potrafiącego sprostać wymaganiom narzucanym nie tylko przez głośniki dynamiczne, ale również przez te trudne do wysterowania (jak np. głośniki magnetostatyczne czy elektrostatyczne).

hORNS by Auto-Tech (http://horns.pl/) – zajmuje się produkcją tubowych kolumn głośnikowych. Firma posiada w ofercie modele od podstawkowych po bardzo drogi flagowy 3-drożny system Universum. Firma znana jest ze śmiałych projektów swoich produktów i z najwyższej jakości wykonania. Posiada sieć dystrybucji w wielu krajach Europy, a także w Ameryce i Australii.

J.Sikora (http://jsikora.pl/) – producent zaawansowanych gramofonów, zlokalizowany w Lublinie. Nazwa firmy pochodzi od nazwiska właściciela – Janusza Sikory. Firma przedstawia się w następujący sposób: Jesteśmy miłośnikami dobrej muzyki, odtwarzanej w warunkach domowych z możliwie najlepszą jakością. Na tej kanwie oraz potrzebie dzielenia się swoją pasją powstała marka J.Sikora.

Shape Of Sound (http://shapeofsound.pl/) polskim rynku. Firma zajmuje się ręczną produkcją gramofonów i nie są one jedynie składane z gotowych komponentów lecz rzeczywiście projektowane i produkowane, w tym także ramiona. Pierwszy model zyskał przychylne recenzje w High Fidelity. Cechą charakterystyczną, oprócz nacisku na dobre brzmienie jest wygoda obsługi oraz nietuzinkowe wzornictwo (nazwa firmy w tłumaczeniu na język polski to „kształt dźwięku”) i bardzo staranne wykonanie.

VAP (Voltec Audio Product) (http://vap.com.pl/) firma, która już od 1999 r. prowadzi sprzedaż produktów oznaczonych logiem VAP wyłącznie poprzez specjalistyczne firmy handlowe audio. Wiele z produktów firmy zdobyło uznanie przez innych producentów europejskich (w Niemczech, Włoszech, w Polsce) i oferowane są w systemach klasy High-End na całym świecie. Każdy produkt spełnia rygorystyczne standardy jakościowe, obejmujące trwałość, wytrzymałość, ergonomię i estetykę. W procesie produkcji stosuje najnowocześniejsze technologie, w tym sterowane komputerowo cięcie plazmą i laserem, jak również ręczna obróbka, bardzo ważna dla osiągnięcia odpowiedniej jakości. VAP wykonuje zamówienia i całe projekty serii dla odbiorców hurtowych, producentów i zamówienia indywidualne dla firm. Oferta składa się z mebli i akcesoriów audio własnych pod logiem VAP, obudów urządzeń (serie wzmacniaczy i przedwzmacniaczy, obudowy transformatorów i zasilaczy), stojaków do studia pod monitory studyjne i wyposażenie dodatkowe do zastosowań profesjonalnych.

Zeta Zero (https://zetazero.eu/) – producent rewolucyjnych kolumn głośnikowych, budowanych w technologii przetworników wstęgowych wszechkierunkowych niedostępnej w żadnych innych kolumnach na świecie czego kulminacją jest model ORBITAL 360 Bi-Stereo.To prawdziwy "Luksus dźwięku dla wybranych” -jak mówi wielu melomanów.